№ 38

19 вересня 2024 року

Прилуки в часі

Прилуки в часі (45)

П'ятниця, Лип. 19 2024

Ось ми й дійшли до ще одного спального мікрорайону Прилук – 273-го кварталу (БАМ). Розповідаємо про вулиці, які змінили свої назви в процесі дерусифікації.

Вулиця А. Чехова – вулиця Педагогічна

Антон Павлович Чехов (1860-1904) – російський письменник. Народився в Таганрозі в сім’ї купця. 1879 року вступив до університету Москви на медичний факультет. Протягом усього навчання Чехову доводилося всіляко підробляти: він був репетитором, співпрацював із журналами, писав гуморески.
Розповіді Чехова були вперше видані книгою в 1884 році («Казки Мельпомени»). Після закінчення інституту займається лікарською практикою. Потім Чехов здійснив довгу подорож на Сахалін. Там письменник вивчав життя засланців. Твори Чехова «На засланні», «Острів Сахалін», «Палата №6» відбивають його враження про поїздку.
1892 року Чехов купує власність у Меліхово, веде громадську діяльність. У той час були написані п’єси Чехова «Вишневий сад», «Три сестри». Твори Чехова виходять двома томами в 1899-1902, а також 1903 роках. Чехов хворів на туберкульоз, через це переїжджає до Ялти.
Влітку 1904-го відбувається загострення хвороби, через що письменник їде до Німеччини (курорт Баденвайлер) для проходження лікування, де 1904 року помирає.

Наразі вулицю перейменовано на Педагогічну.

Дана назва вулиці вибрана не дарма, адже ще з початку XIX ст. по місту діяло багато учбових закладів: пансіон П.П. Білецького-Носенка, чоловіча гімназія (нині гімназія №1 ім. Г. Вороного), жіноча гімназія (нині Прилуцький міський центр науково-технічної творчості молоді) і т.д.
Наразі в місті також діє велика кількість учбових закладів: 14 дошкільних навчальних закладів, 11 загальноосвітніх навчальних закладів, 3 позашкільні навчальні заклади, комунальна установа «Прилуцький центр професійного розвитку педагогічних працівників», комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр», комунальний заклад «Прилуцький фаховий медичний колледж» та Прилуцький фаховий технічний коледж. Педагогічні колективи даних закладів славляться своїм професіоналізмом, вміннями знаходити спільну мову зі своїми учнями та неабияким досвідом на вчительській ниві. Частина вулиці розміщена перпендикулярно до комунального закладу «Прилуцький гуманітарно-педагогічний фаховий коледж імені Івана Франка».

Вулиця Л. Толстого – вулиця Світанкова

Лев Миколайович Толстой (1828-1910) – російський письменник. Народився 9 вересня 1828 року в Ясній Поляні Тульської губернії у дворянській родині. У 1844 році вступив до Імператорського Казанського університету, який покинув через 2 роки. З 1851 року провів 2 роки на Кавказі, де написав трилогію: «Дитинство», «Отроцтво», «Юність». Далі брав участь у Кримській війні, після закінчення якої повернувся в Петербург.
З 1857 по 1861 роки подорожував по Європі. Повернувшись у Ясну Поляну, відкриває приватну школу для дітей.
У 1862 році одружився на Софії Берс, у них народилося 9 синів і 4 дочки. Також у нього був позашлюбний син. У 1869 році Толстой завершив книгу «Війна і мир». У 1901 році був відлучений від церкви.
Помер 20 листопада 1910 року у віці 82 років. Похований в Ясній Поляні.

Наразі вулицю перейменовано на Світанкову.

За інформацією Прилуцького краєзнавчого музею
та Українського інституту національної пам’яті

П'ятниця, Лип. 12 2024

Пам’яті професора математики Костянтина Мусійовича Щербини

Математика просто неможлива без талановитих наукових діячів, які присвятили своє життя цій науці. У різні часи на їх шляху виникали різні проблеми, які все ж таки після великої праці вчені вирішували, і тим самим наближали математику до досконалості. До прогресу математичної науки свої знання приклала велика кількість неймовірно талановитих людей. Багато з них іноді не мали навіть спеціальної освіти: вони були за професією юристами, військовими інженерами, архітекторами і т. п. Але це ніяким чином не впливало на їхні досягнення. Пьер Ферма, Карл Гаусс, Франсуа Вієт, Евклид, Леонардо Эйлер, Г. Вороний і ще багато інших імен ввійшло в золотой фонд учених-математиків.
Серед плеяди відомих вчених особливе місце займає наш земляк, видатний педагог, спеціаліст в області методики математики, який користувався широкою популярністю та авторитетом у середовищі викладачів математики декількох поколінь – професор Костянтин Мусійович Щербина.
Костянтин Щербина народився 14 липня 1864 року в місті Прилуки бувшої Полтавської губернії (нині Чернігівської області) і походить із відомого в Прилуках роду Щербин. Батько – Мусій Никифорович Щербина був панотцем Трьохсвятительської Кустівської церкви в Прилуках.

Вівторок, Лют. 13 2024

Вулиця Челюскінців – вулиця Ігоря Сікорського

Вулиця Челюскінців прокладена наприкінці 1940-х років. Була названа ім’ям російського полярного дослідника Семена Івановича Челюскіна. Члени його екіпажу були відомі як Челюскінці. Під час цієї події був факт знищення за наказом Москви потерпілої баржі з двома тисячами в’язнів, які мали будувати шахти та інші підприємства.

Наразі вулицю перейменували на честь Ігоря Сікорського (1889-1972).
Ігор Сікорський – видатний авіаконструктор українського походження, що працював у Російській імперії та США. Творець першого у світі чотирьохмоторного літака «Руський витязь» (1913), важкого чотирьохмоторного бомбардувальника та пасажирського літака «Ілля Муромець» (1914), трансатлантичного гідроплана (1934), серійного гелікоптера одногвинтової схеми (1942).

Четвер, Січ. 18 2024

Пам’ятні дати на 2024 рік

1654 р. (370 років) – Павло Алепський, арабський мандрівник, відвідав Прилуки, залишивши опис міста та звичаї його жителів.
1659 р. (365 років) – на посаду прилуцького полковника призначений Федір Терещенко (роки керування 1659-1663).
1669 р. (355 років) – на посаду прилуцького полковника призначений Іван Маценко (роки керування 1669-1671, 1676-1678).
1714 р. (310 років) – Прилуцький полк очолив Гнат Галаган (роки керування 1714-1739).
1714 р. (310 років) – побудовано першу кам’яну споруду міста – полкову скарбницю (арсенал Галагана).
1739 р. (285 років) – Григорій Галаган змінив на посаді свого батька й очолював полковий уряд до 1763 року.
1749 р. (275 років) – жителів міста почала обслуговувати лікарня на 10 ліжок, лікар І.Ю. Віттіх. Утримувалася за рахунок оплати лікування (знаходилася за адресою вул. Київська,128).
1834 р. (190 років) – велика пожежа охопила місто.

Четвер, Трав. 18 2023

Підвищення тарифів в Україні поки не буде, але деякі категорії громадян у травні можуть втратити субсидію. Працюючим пенсіонерам зробили перерахунок виплат. Цього місяця стартувала програма «єВідновлення» для тих, хто втратив житло.
Ми спробували зібрати перелік головних змін травня 2023 в матеріалі нижче.

Тарифи ЖКГ у травні – без змін
Підвищення вартості деяких комунальних послуг обговорюється від початку року, але поки що офіційних рішень щодо збільшення тарифів ЖКГ немає.
Навпаки, Кабмін продовжив ще на місяць пільгові ціни на електроенергію для споживачів. Так, до кінця травня тарифи зберігатимуться на рівні 1,44 грн/кВт-год при споживанні до 250 кВт на місяць і 1,68 грн/кВт-год при споживанні понад 250 кВт.
Водночас голова НКРЕКП Костянтин Ущаповський заявив, що в уряді розглядають два варіанти підвищення тарифів: до 2,40 гривень та до 2,80 гривень за 1 кВт-год.
З тарифами на водопостачання теж ситуація залишається без змін. Попри наміри водоканалів підняти ціни, НКРЕКП ще не затвердила відповідне рішення.
Наприкінці квітня сплив термін дії річних контрактів на постачання газу побутовим споживачам, укладених із газопостачальними компаніями. Наразі більшість споживачів в Україні є клієнтами держкомпанії «Нафтогаз» і отримують газ за ціною 7,96 грн за кубометр.

Середа, Січ. 26 2022

У переддень нового 2022 року побачили світ сьома і восьма книги Науково-документального серіалу «Реабілітовані історією», який по своїй суті є унікальним виданням і йому немає аналогів. Так, зокрема, про нього говорять автори та науковці-історики. Робота по створенню серіалу триває з 2008 року.
Крім того, з метою залучення якнайширшого кола читачів, текст цих видань, як і попередніх шести книг цієї серії, розміщено у вільному доступі в мережі Інтернет на окремій сторінці сайту за адресою: www.memory-book.org.ua та на сторінці Головної редакційної колегії науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією» – www.reabit.org.ua.
Докладніше про нові книги
Сьома книга науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Чернігівська область» складається зі вступної статті, в якій визначено загальні тенденції трансформації системи органів НКВС у каральну інституцію, що втілювала злочинну волю компартійного керівництва, трьох основних розділів і науково-довідкових матеріалів.

Фото зі статті

Систематично Благодійний фонд молодіжної ініціативи «Надія»...
Не дивлячись на військовий час, міська рада не лишає комунальні...
Прилуцька дитяча лікарня, у рамках співпраці з Державним...
адання пільг, компенсацій особам, які постраждали внаслідок...
Пропонуємо інформацію про ще одну з вулиць нашого міста, яку було...
Благодійний фонд молодіжної ініціативи «Надія» з Благодійним...
На виконання Національної стратегії зі створення безбар’єрного...
Нещодавно в Прилуках розпочалися роботи з грейдерування та...
У 2024 році КП «Послуга» розпочало реалізовувати проєкт...
У лютому 2022 р. Прилуцький район був частково окупований, а...

Хто на сайті

Зараз один гість и жодного зареєстрованого користувача на сайті

Телефон редакції

050-916-95-31

Підпишись на нашу розсилку!